Svobodná vůle – koncept, který provokuje filozofy, teology a vědce po celá staletí. Základní otázka zní: Jsme skutečně strůjci svých rozhodnutí a jednání, nebo jsme pouze nevyhnutelnými aktéry v předem daném scénáři vesmíru?
Svobodnou vůli lze definovat jako schopnost jednotlivce nezávisle volit a jednat, a to bez vnějšího nátlaku nebo determinace. Na první pohled se zdá, že svobodnou vůli máme – každý den činíme různá rozhodnutí: co si dát k snídani, jaký film si vybrat, nebo kam zajít ve volném čase. Avšak, když se podíváme hlouběji, objevujeme složitou síť faktorů, které nás ovlivňují.
Někteří filozofové tvrdí, že všechno v našem vesmíru je předurčeno a determinováno. Podle tohoto pohledu nemáme skutečně svobodnou vůli, neboť každé naše rozhodnutí je pouze výsledkem kombinace příčin a následků, které jsou dány fyzikálními zákony a podmínkami okolního prostředí. Takový determinismus se odvolává na vědecké zákonitosti a předpokládá, že všechno je predikovatelné.
Další filozofové věří v kompatibilismus, což je názor, že svobodná vůle a determinismus mohou existovat současně. Podle tohoto pohledu můžeme mít svobodnou vůli v rámci omezení daných vnějšími vlivy. To znamená, že můžeme jednat svobodně, ale naše rozhodnutí jsou stále ovlivněna naší minulostí, výchovou, kulturním kontextem a dalšími faktory.
(Foto: Unsplash)
Někteří lidé si mohou myslet, že pokud bychom neměli svobodnou vůli, odpovědnost by byla beznadějná a nemohli bychom nijak ovlivnit své životy. Avšak, i když existuje determinismus, můžeme stále vnášet změny do svých životů prostřednictvím reflexe, učení se z minulých zkušeností a snahy zdokonalovat se jako osobnosti.
V konečném důsledku můžeme dospět k závěru, že otázka o existenci svobodné vůle nemá jednoduchou odpověď. Možná je to kombinace svobodné vůle v rámci daných omezení a vnějších vlivů, které nás formují. Svobodná vůle je možná základem lidské identity a kultivace této schopnosti může přinést lepší porozumění sami sobě a světu kolem nás. Ať už svobodnou vůli vidíme jako realitu nebo iluzi, její zkoumání nás posouvá vpřed jako lidské bytosti a pomáhá nám lépe se orientovat ve svém vlastním životě.
Pokračující část článku je čistě můj subjektivní názor, proto jsem ji oddělil od hlavní části článku. V článku jsme si vysvětlili, co je svobodná vůle a co znamená pojem determinismus, nyní budu pokračovat s determinací osobnosti. Tu můžeme kategorizovat na 4 složky: biologická, psychologická, sociální a vliv kultury.
Do biologické determinace patří například vrozené predispozice (reflexy, vrozené chování, mechanismy učení, geny). Psychologickou část determinace osobnosti tvoří převážně situační podmínky a prostředí, jež si můžeme zkonkrétnit na výchovu a učení se novým věcem. Jak již název napovídá, sociální složka je dána procesy socializace a interakcemi mezi lidmi. Poslední složku determinace osobnosti jsem nazval vliv kultury. Kultura je všude kolem nás. Jsou to naše zvyky a tradice, představení v Národním divadle, česká kuchyně, náš pozdrav s kamarády a mnohem více, co nás ovlivňuje v našem každodenním životě.
To vše ovlivňuje naše rozhodování, kolik svobodné vůle nám tedy zbývá? Podle mého názoru velmi málo. Nicméně uznávám, že nějaká svobodná vůle stále přetrvává. Naše životní cesty jsou již předem determinovány, my si jen vybíráme, kterou se vydáme.
Co si myslíte Vy o svobodné vůli? Máme nějakou?
Zapojte se do diskuze
Opravdu zajímavé !